اخبار
نگهداری وتعمیرات پیشگیرانه (pm)

نگهداری و تعمیرات اضطراری یا Emergency Maintenance به اختصار EM: در این روش , تعمیر تجهیز بعد از اولین خرابی به وجود آمده در تجهیز صورت می‌‌گیرد.

 


ادامه مطلب ...

برنامه ریزی وپروژه

بحث مدیریت پروژه مربوط به برنامه ریزی ، کنترل و مدیریت زمان ، منابع و هزینه فعالیتهای یک پروژه است که در میان آنها زمان از اهمیت بیشتری برخوردار است .

 


ادامه مطلب ...

ارگونومی و کاربرد آن در طراحی خودرو

ارگونومي يا همان مهندسي فاكتورهاي انساني، علمي تركيبي است كه سعي دارد ابزارها، دستگاه ها، محيط كار و مشاغل را با توجه به توانايي هايي جسمي – فكري و محدوديت ها و علائق انسانها، طراحي نمايد. 


ادامه مطلب ...

صادرات سنگ آهن مصداق خام فروشی است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت : استخراج سنگ آهن و صادرات آن بدون فرآوری مصداق خام فروشی است که با اجرای سیاست های لازم از سوی این وزارتخانه اکنون میزان آن کاهش یافته است .

 


ادامه مطلب ...

طرح شرکت بالگردسازی روسی برای بخش های بهداشتی و درمانی ایران

شرکت بالگرد سازی روسیه برای دومین بار امکان اجرای طرح همکاری با تهران برای ساخت مشترک بالگرد در ایران را مطرح کرد.

 


ادامه مطلب ...

تولید 630 تا 670 هزار دستگاه محصول برنامه ایران خودرو برای سال جاری

معاون بازاریابی و فروش شرکت ایران خودرو گفت: میزان فروش محصولات این شرکت از ابتدای امسال تاکنون نسبت به مدت مشابه پارسال 60 درصد افزایش یافته است.

 


ادامه مطلب ...

سیستم‌های مدیریت سازمان (منابع انسانی)

‌ ‌همان‌طور كه‌ ملاحظه‌ شد، فعاليتهاي‌ مديريت‌ منابع‌ انساني، مجموعه‌اي‌ نسبتاً‌ پيچيده‌ را فراهم‌ آورده‌ است‌ كه‌ بدون‌ ديدگاه‌ استراتژيك‌ نسبت‌ به‌ آنها، اثربخشي‌ سازماني‌ لازم‌ را نخواهد داشت.


ادامه مطلب ...

درصنعت نفت وگاز رکوردهایی شکسته شد

4 مهر 1395

تغییر و تحولاتی که در سه و نیم سال اخیر در صنعت نفت رخ داده آینه تمام نمایی از عملکرد دولت یازدهم است.


کنگره مهندسی صنایع ایران بافراهم آوردن بستري براي نسل جوان و با تجربه  تا ايده‌ها و روش هاي نوآورانه خود را در پيشرفت هاي اخير اين زمينه در سطوح ملي و بين المللي به اشتراک بگذارند. این کنگره در سال جاری در تهران برگزار می گردد.این گزارش توسط واحد پژوهش کنگره مهندسی صنایع در خصوص صنعت نف وگاز که یکی از محورهای آن می باشد، تهیه گردیده است.

تغییر و تحولاتی که در سه و نیم سال اخیر در صنعت نفت رخ داده آینه تمام نمایی از عملکرد دولت یازدهم است.

 درحالی که صنعت نفت به عنوان یکی از موتورهای اصلی توسعه اقتصادی نقش مهمی در اقتصاد ملی بازی می‌کند، اما در سال‌های گذشته به دلیل تشدید تحریم­ های بین‌المللی و نبود جذب سرمایه­ گذاری خارجی و مدیریت نا صحیح در استفاده از منابع مالی، میزان سرمایه­ گذاری روندی نزولی را طی کرده و بخش نفت و گاز با مشکل مواجه شده و به تبع آن کاهش تقاضا برای خرید نفت ایران موجب کاهش درآمدهای ارزی کشور شده که اثرات آن علاوه بر بخش نفت و گاز بر سایر بخش‌های کشور نمایان است.

با آغاز به کار دولت یازدهم با تغییر برنامه‌ها و هدایت سرمایه به بخش‌های حیاتی و سپس اجرایی شدن برجام و لغو تحریم‌ها زمینه جبران تمام عقب ماندگی‌هایی که در دولت‌های نهم و دهم رقم خورده بود، فراهم شد به طوری که در مدت کوتاهی میزان تولید و صادرات نفت خام ایران به رقم قبل از اعمال تحریم‌های نفتی بازگشته است. البته نفت تنها بخشی نیست که تحولی بزرگ را تجربه کرده است، چراکه سایر بخش‌ها مانند گاز، پالایش و پتروشیمی نیز با تداوم حرکت رو به جلوی خود اکثر هدف گذاری‌ها را محقق کرده است.

تولید و صادرات نفت به قبل از تحریم‌ها بازگشت

در دوره فعالیت دولت یازدهم میزان تولید و صادرات نفت خام نیز تغییرات مثبتی را تجربه کرده است. این درحالی است که با تغییر رویه فروش نفت، ضمن شفاف‌سازی از روابط ناسالم و رانت‌های موجود جلوگیری شد.

در بخش افزایش تولید نیز تولید نفت خام از ۲/۷ میلیون بشکه در روز متوسط تولید 5 ماهه نخست سال 1392 به ۳/۸ میلیون بشکه در روز در خرداد  1395 و نزدیک شدن به حدود میزان تولید پیش از تحریم­ ها افزایش یافته است.

میزان متوسط تولید میعانات گازی کشور در دولت یازدهم نیز از 386 هزار بشکه در روز در ابتدای استقرار دولت یازدهم (شش ماهه اول سال 1392) به 528 هزار بشکه در روز در سال 1394 افزایش یافته است.

در صادرات نفت خام نیز رکوردهای تازه‌ای در صنعت نفت به ثبت رسید به طوری که در مدت کوتاهی صادرات نفت خام از 970 هزار بشکه در روز در 5 ماهه نخست سال 92 به حدود 2میلیون بشکه در روز در خرداد 95 رسید. این درحالی است که میانگین صادرات 10 ماهه نخست 1394 نفت خام ایران (پیش از برداشته شدن تحریم‌ها) برابر با ۱/۰۸۰ میلیون بشکه در روز بود. با توجه به اینکه ایران ده‌ها میدان نفتی مشترک با کشورهای همسایه دارد افزایش تولید از این میادین در صدر اولویت‌های وزارت نفت قرارگرفته است که تمرکز اصلی آن بر میادین مشترک نفتی غرب کارون قرار دارد. دراین دوره میزان تولید از میادین مشترک غرب کارون از حدود 70 هزار بشکه در مرداد 92 به حدود 210 هزار بشکه در خرداد  95 رسیده که این میزان تا پایان سال 95 به بیش از 260 هزار بشکه خواهد رسید.

رونمایی از طرح ضربتی دولت در صنعت گاز

برای جبران و برطرف کردن مشکلات و تنگناهای موجود در بخش نفت و گاز کشور دولت یازدهم با اجرای طرح‌ها و برنامه‌های بسیاری به حرکت درآوردن این صنعت را در دستور کار خود قرار داد.

بهره‌برداری کامل از فازهای 12، 15 و 16 و 17 پارس جنوبی که جمعاً حدود 160 میلیون مترمکعب در روز به ظرفیت پالایشی و حدود 140 میلیون مترمکعب به ظرفیت تولید گاز کشور افزود یکی از مهم‌ترین اقدامات دولت یازدهم دراین بخش بود که همچنان و تا بهره بردای کامل از فازهای در دست اجرا ادامه خواهد داشت.

بدین ترتیب میزان برداشت گاز از میدان پارس جنوبی که در سال 1391 به طور متوسط برابر با 241 میلیون متر مکعب در روز بود، در سال 1394 با حدود 50 درصد افزایش به رقم 356 میلیون متر مکعب بالغ ­شد و سهم برداشت گاز از این میدان نسبت به کل تولید گاز از ۳۸/۷ درصد در سال 91 به 50 درصد در سال 1394 افزایش یافت. میزان گاز طبیعی تحویلی به صنایع عمده نیز در دولت یازدهم از ۸۱/۵ میلیون مترمکعب در روز در سال 1392 به ۹۰/۸ میلیون مترمکعب در روز در سال 1394 افزایش یافت.

90 درصد ایرانی‌ها گاز دارند

پوشش گازرسانی به روستاها از 55 درصد در خرداد ماه 1392 به حدود 67 درصد در اردیبهشت 1395 رسیده و در همین مدت بهره مندی جمعیت کل کشور از گاز طبیعی به 90 درصد رسیده است. قرار است با طرح­ های متعددی که آغاز شده است تا میانه سال 96 قریب 95 درصد از کل جمعیت کشور تحت پوشش شبکه گاز قرار گیرند. با همین هدف گازرسانی به استان سیستان و بلوچستان نیز فعال شده است. در مجموع از ابتدای سال 1392 تا پایان سال 1394 گازرسانی به بیش از 6200 روستای جدید و حدود 60 شهر جدید انجام شده است.

 گاز جایگزین سوخت مایع نیروگاه‌ها شد

یکی از اقداماتی که علاوه بر صرفه‌جویی اقتصادی کمک بسیاری نیز به محیط زیست کرده است، افزایش گاز‌رسانی به جای سوخت‌های مایع مانند گازوئیل به نیروگاه‌ها بود. کاهش سهم سوخت مایع در سبد سوخت مصرفی نیروگاه‎ها از 43 درصد در سال 1392 (27 میلیارد لیتر به ارزش روز 18 میلیارد دلار) به نزدیک به ۲۸/۸ درصد در سال 1393 و به 18 درصد در سال 1394کاهش یافته که برآورد می­ شود این رقم در سال‌جاری به حدود 9 درصد برسد.

 افزایش تولید پتروشیمی

میزان تولید و صادرات محصولات پتروشیمی به عنوان یکی از زیربخش‌های صنعت نفت به ترتیب از ۴۰/۶ و ۱۲/۸ میلیون تن در سال 1392 به ۴۶/۳ و ۱۸/۷ میلیون تن در سال 1394 افزایش یافته است که به ترتیب نشانگر افزایش 14 و 46 درصدی تولید و صادرات محصولات پتروشیمی در این مدت است.

میزان گاز طبیعی تحویلی به مجتمع‌های پتروشیمی در دولت یازدهم از روند افزایشی قابل توجهی برخوردار بوده، به طوری که از ۳۵/۶ میلیون مترمکعب در روز در سال 1392 به ۴۲/۶ میلیون مترمکعب در روز در سال 1394 افزایش یافته است.

افتتاح 5 طرح پتروشیمی با حدود 1350 میلیون دلار سرمایه‌گذاری و با تولیدات سالانه به ارزش 1340 میلیون دلار (به قیمت­ های پایه سال 1390) تا خرداد ماه 1395 و آماده‌سازی و افتتاح 14 طرح با سرمایه‌گذاری 5500 میلیون دلار و ارزش تولید سالانه حدود 5700 میلیون دلار (به قیمت­های پایه سال 1390) تا نیمه سال 1396 از دیگر برنامه‌های صنعت پتروشیمی است.

بهبود کیفیت بنزین و آسمان پاک

قطع برداشت هیدروکربورهای غیراستاندارد تولیدی پتروشیمی‎ها برای اختلاط با بنزین مصرفی در کشور و جایگزینی آن با بنزین یورو4 وارداتی که از نظر اقتصادی نیز به صرفه است یکی از دستاوردهای مهم دولت یازدهم محسوب می‌شود. با واردات مذکور و افزایش تولید بنزین یورو 4 در داخل کشور، در حال حاضر در 7 کلانشهر کشور این نوع بنزین توزیع می‎شود که منجر به بهبود وضعیت محیط زیست در این شهرها شده است.

علاوه براین میزان تولید بنزین اصلاح شده و سوپر در پالایشگاه‌های نفتی کشور در دولت یازدهم از روند افزایشی قابل توجهی برخوردار بوده، به طوری که از ۲/۱ میلیون لیتر در روز در ابتدای استقرار دولت یازدهم (شش ماهه اول سال 1392) به 25 میلیون لیتر در روز در سال 1394 افزایش یافته‌است.

ازکلیه پژوهشگران و علاقه مندان دعوت به عمل می آید تا با ارسال مقالات علمی پژوهشی خود، حول محورهمایش و همچنین آشنایی با روش تدوین مقاله، لینک های مرتبط را کلیک نمایند.

برچسب ها: بهینه‌سازی، مدیریت تولید، مهندسی کیفیت، مهندسی مالی، تحلیل اقتصادی، کنترل پروژه،  مدیریت سازمان، اتوماسیون، ارگونومی، مهندسی ایمنی، اقتصاد مهندسی، مهندسی مالی،  لجستیک،  مهندسی صنایع، مدیریت ریسک، مدیریت اتلاف، مهندسی، تخصیص منابع، کنگره مهندسی صنایع، نخستین کنگره مهندسی صنایع، کنگره بین المللی مهندسی صنایع، مهندسی همزمان،کنگره مهندسی صنایع، کنگره مهندسی صنایع بین المللی ایران، کنگره مهندسی صنایع، مهندسی صنایع، اولین همایش مهندسی صنایع ایران، اولین همایش مهندسی صنایع،همایش ، همایش بین المللی ، معرفی همایش مهندسی صنایع ، گواهی مهندسی صنایع، گواهی نامه مهندسی صنایع، دریافت گواهی پیش از موعد مهندسی صنایع ، هیات علمی مهندسی صنایع ، نگارش مقاله مهندسی صنایع ، راهنمای نگارش مقاله مهندسی صنایع ، فراخوان مقاله مهندسی صنایع

 


503
مطالب مرتبط


لطفا با تكميل فرم ، نظرات ، پيشنهادات و انتقادات خود را در مورد مطلب منتشر شده با ما در ميان بگذاريد.
پيام شما پس از تاييد توسط مدير سايت ، منتشر خواهد شد.
 

 
Captcha


 
حمایت معنوی

سامانه ثبت نام

02133699094

02136621319

02189786524

conf.ntpco@gmail.com

 

مرکز همایش